  0603YG105ZAT2A been added to your cart.
All Rights Reserved
AVX
0603YG105ZAT2A
Enter Quantity and click "Add to Cart"
AVX
Download Data Sheet
0603YG105ZAT2A
0603 1uF +80/-20% Y5V 16VDCV RoHS General Purpose, Low Cost
1,500 in stock
Product Specifications
Part Type: Capacitor
Family: Fixed
Package Name: 0603 Multilayer Ceramic Capacitor (MLCC) - Surface Mount (SMD)
Package: SMD
Generic Number: 603YG105ZAT2
EU RoHS: Compliant
Lead Free: Call
Interchangeable Parts and Other Names for 0603YG105ZAT2A
0603YG105ZA 0603YG105ZAT1A 0603YG105ZAT2A 0603YG105ZATMA 603YG105
Tags used to find 0603YG105ZAT2A
mm 16 uF 1F 85 20 Pad +80 CER SMT 1.6 85C 80% 20% Y5V 16V 1uF Cap SMD 0.8 TIN Case RoHS 0603 +80% 100% FULL Tape MLCC Fixed Range Paper 16VDC [1608 Mount 1.0uF Rating +80-20% 16volts Ceramic Voltage Surface Metric] Product Tolerance Capacitor Compliant Multilayer Dielectric Capacitors Capacitance Characteristic Surface Mount Device Surface Mount Technology Multi-Layer Ceramic Capacitor