  SN74HC126N been added to your cart.
All Rights Reserved
TEXAS
INSTRUMENTS
SN74HC126N
Buy
25 pcs
Now
Step 1
Enter Quantity and click "Add to Cart"
TEXAS INSTRUMENTS
SN74HC126N
Performance between 74S And 74F
25 in stock
Product Specifications
Part Type: IC
Family: Logic
Package Name: Plastic Dual-In-Line Package
Package: PDIP
Leads: 14
Package Material: Plastic
Mounting Type: Through Hole
Generic Number: 74HC126
EU RoHS: Call
Lead Free: Call
Interchangeable Parts and Other Names for SN74HC126N
74HC126 SN74HC126N
Tags used to find SN74HC126N
UH TR HC QD 6V IC 14 2V Non 2.0 40C 6mA Bus DVR THT SOP High PDIP 10ns 74HC Quad 6.0V 3-ST RoHS True CMOS Line SVHC +85C Pins 4-CH DIP14 Logic IC-HI SPEED 1-Bit Range TSSOP Texas 14DIP BUFFER Series TRI-ST 14-Pin Driver MM74HC PDSO14 Output 4-Func 14TSSOP Buffers Drivers digital 3-State PDIP-14 TSSOP14 Channels Tri-State Compliant Operating 4-channel Inverting NON-INVERT Temperature 19-Dec-2012 Instruments SN74HC126PWR Non-Inverting SN74HC126NSRG4