  08055C472KAT1A been added to your cart.
All Rights Reserved
AVX
08055C472KAT1A
Enter Quantity and click "Add to Cart"
AVX
08055C472KAT1A
11,565 in stock
Product Specifications
Part Type: Capacitor
Family: Fixed
Package Name: Multilayer Ceramic Chip (MLCC) Capacitor - Surface Mount (SMD)
Package: SMD
Generic Number: 8055C472KAT2
EU RoHS: Compliant
Lead Free: Call
Interchangeable Parts and Other Names for 08055C472KAT1A
08055C472KA 08055C472KAT1A 08055C472KAT2A 08055C472KATMA 8055C472
Tags used to find 08055C472KAT1A
pF 50 5% mm nF SMT 4.7 CER 125 2.0 Pad 20% X7R VDC 10% Tol Cap SMD 50V 1.2 Case 4700 MLCC RoHS Pins 0805 FULL Tape 125C Fixed 4.7nF Range [2012 Mount Paper 50VDC Rating 4700PF Product Surface Ceramic Vol-Rtg 125° Metric] Voltage 0.0047uF Capacitor Compliant Tolerance Dielectric Capacitors Multilayer Capacitance Characteristic Surface Mount Device Surface Mount Technology Multi-Layer Ceramic Capacitor